Łeba i okolice

"Ścieżka Czasu" – Aleja Prezydentów RP
Jest to nowatorska i jedyna w Polsce tego typu atrakcja edukacyjna. Masywne odlewy dłoni z brązu Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej, obejmujących urząd po 1989 r. osadzono na kamieniach wzdłuż zrewitalizowanego odcinka historycznej ulicy Kościuszki.

Park Nadmorski - Łabędzi Staw
Park położony jest w centrum Łeby, posiada rozbudowany system ścieżek, dzięki czemu jest dostępny z każdej strony. Jego główny trakt spacerowy prowadzi na centralną plażę A w Łebie.

Ruiny kościoła św. Mikołaja
Najstarsza wzmianka o kościele św. Mikołaja pochodzi z 1286 r. Łeba, wówczas jeszcze osada, położona była przy lewym brzegu rzeki Łeby. W 1570 r. sztorm, który nawiedził miasto, zniszczył jego starą część doszczętnie, w tym także kościół św. Mikołaja

Obraz Maxa Pechsteina „Madonna Orędowniczka”.
Namalowany został w 1945r. na zamówienie ówczesnego proboszcza misjonarza oblata o. Mieczysława Cieślika. Obraz mierzy ponad 2 metry wysokości i 1 metr szerokości. Wykonany jest na prześcieradle, malowany farbami, które rybacy stosowali do renowacji łodzi.

Ławka Maxa Pechsteina.
Usytuowana została przed kościołem w geście wdzięczności za wkład kulturowy, który malarz wniósł w progi Miasta Łeby. Swoim kształtem przypomina serce, którego część siedzącą stanowi paleta malarska. Projekt stworzył lęborski artysta malarz Krzysztof Grzesiak.

Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy utworzono w 1967 roku, zaś w roku 1977 został uznany przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery. Położony jest wzdłuż Jeziora Łebsko – trzeciego co do wielkości w Polsce. Główną atrakcją Parku jest Góra Łącka, dalej idąc ruchome wydmy(Gmina Smołdzino), które wędrują na wschód w kierunku Łeby z szybkością 3-10 m rocznie.

Wyrzutnia rakiet – Słowiński Park Narodowy
Od 1940 roku, był to Hitlerowski Poligon Rakietowy, testowano na nim rakiety przeciwlotnicze oraz balistyczne. W tym miejscu została utworzona ekspozycja: rakiety Ziemia – Ziemia,

Świerkowa Tratwa
Znany żeglarz, marynista, ekolog, pisarz, rekordzista samotnej żeglugi – Andrzej Urbańczyk – dotarł do Gotlandii w Szwecji w roku 1957. Tratwa z drzewa świerkowego mierzyła 10m długości i 4,5m szerokości, natomiast ożaglowanie zamykało się w 30m².

Kapitanat Portu Łeba
Dzisiaj, każdy z turystów odwiedzających miasteczko, może wejść do jednej z najważniejszych instytucji jaką jest kapitanat Portu Łeba.

Rybackie Centrum Kultury i Formacji „Boleniec”
Przyjazny Dom Kultury prowadzony przez stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Łebie, które pełni rolę placówki kulturalnej zajmującej się integracją środowiska rybackiego oraz zachęceniem społeczeństwa do zapoznania się z kulturą i tradycją rybactwa, jak również prezentowanie lokalnego rzemiosła, sztuki i obyczajów związanymi z tym sektorem na terenie objętym Lokalna Strategią Rozwoju Obszarów Rybackich.

Pomorska Droga św. Jakuba
Rewitalizowany europejski szlak kulturowy św. Jakuba Starszego na obszarze Południowego Bałtyku. W Łebie znajduje się najdalej na północ położony kościół pod jego wezwaniem w Polsce,w którym spoczywają relikwie świętego 

Muzeum Bursztynu
Muzeum Bursztynu w Łebie to największe prywatne muzeum bursztynu w Polsce. Muzeum stworzone zostało po to, by przybliżyć ludziom wiedzę na temat bursztynu bałtyckiego, sprawić by ludzie nie znający dobrze bursztynu – zakochali się w nim, a ci już zakochani, by pokochali go jeszcze bardziej- dowiadując się o bursztynowych dziełach sztuki lub poprzez obserwacje ukrytych w nim fragmentów fauny sprzed 40 milionów lat.


Pozostałe atrakcje
Rejsy wycieczkowe w morze, rejsy wędkarskie na dorsza, sezonowe rejsy na zachód słońca. Miejscowi rybacy oraz firmy organizujące wyprawy morskie, umilają czas turystom poprzez oferowanie rozmaitych atrakcji, jak również rejsów w morze.
Czas w sezonie letnim spędzony na plaży urozmaicają licznie organizowane atrakcje i eventy.
Skwer Rybaka zlokalizowany w centrum miasta. W sezonie letnim tętni życiem dzięki wszechobecnym artystom, sklepikarzom oraz spacerującym turystom. Podczas letnich wieczorów odbywają się tu liczne imprezy rozrywkowo-kulturalne.